دانشنامه

محصولات کشاورزی

پتاس: آنچه در آینده یکی از کودهای عمده جهان پیشرو است.

معامله مدتها در انتظار بین چین و تولیدکنندگان پتاس باعث ایجاد تسکین شد، اما چشم انداز آن نامطمئن است.

این بود که انگار صنعت پتاس نفس آرامی کشید.

  Belaruskali بازوی تجاری BPC، در اوایل این ماه قرارداد پتاس سالانه که مدتها در انتظار با کنسرسیومی از خریداران چینی بود را اعلام کرد.

“دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است” نظر تحلیلگران در Scotiabank بود.

پس از توافق ۲۱۹$ در تن – BPC30 درصد سقوط از۲۰۱۵،  مسئول شیمیایی اسرائیل (ICL) در روز سه شنبه اعلام کرد که یک قرارداد با مشتریان چینی را امضا کرده است و دیگر تولید کنندگان بزرگ پتاس در روسیه و شمال امریکا متوجه شدند که باید در ارتباط با قراردادهای خود مذاکره کنند.

توافق سالانه با چین، بزرگترین کاربر پتاس در جهان، یک معیار برای تمام جهان فراهم می کند. تا زمان توافق، مدیران و تحلیلگران صنعت محموله های گران در سال را در اثر فقدان قرارداد دانسته اند.

پتاس، که مقدار آب گیاه را تنظیم و قدرت ریشه را بهبود می بخشد، از رسوبات در کشورهایی از جمله کانادا، روسیه و بلاروس استخراج می شود.

این یکی از مواد مغذی اصلی محصولات کشاورزی در کنار نیتروژن است،که از گاز طبیعی، زغال سنگ و فسفات که آن هم استخراج می گردد، به وجود می آید.

شرکت هایی مانند PotashCorp کانادا،Uralkali روسیه و همچنین Belaruskali ، تامین کنندگان پیشرو در جهان می باشندBHP Billiton ، بزرگترین معدن جهان از لحاظ ارزش بازار و همچنین Jansen در حال توسعه، یک معدن پتاس در ساسکاچوان، کانادا است.

با تشکر از توافق، تولید کنندگان پیشرو منابع پتاس، PotashCorp بیش از ۶ درصد در ماه از زمان آغاز، Mosaic تا ۹ درصد و K + S آلمان، ۴ درصد اضافه کرده است. با این حال، چشم انداز بازار پتاس و تولید کنندگان آن همچنان نامشخص است.

در اینجا پنج عامل وجود دارد که چشم انداز را شکل می دهند:

 

  1. افزایش رقابت

تولید کنندگان پیشرو همه برای افزایش رقابت در سال های اخیر در جهت گرانی قیمت ها، سرزنش شده اند.

در گذشته، تامین کنندگان بزرگ سهم بازار، ارائه قیمت های پایین تر را دنبال نمی کردند. اما مبارزه برای افزایش حجم فروش در میان عرضه بیش از حد پتاس و همچنین غلت قیمت محصول شکسته شده است.

Macquarie ، به داده مرسوم چینی اشاره دارد که نشان می دهد، Uralkali  امسال در هزینه های ICL و Canpotex، صادرات قانونی آمریکای شمالی کارتل متشکل از PotashCorp، Mosaic و Agrium سهم به دست آورده است.

این بانک انتظار ادامه مبارزه برای سهم بازار را دارد. می گوید: ” ما هیچ چاره ای جز نبرد میان تولید کنندگان عمده پتاس برای رشد بازار نمی بینیم.”

  1. حمل و نقل در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

توافق قرارداد چینی اخیر،  به صورت تاریخی باعث کاهش محموله های بین المللی در امسال شد، اما مقید کردن تقاضا معمولا به معنای محموله بالاتر در سال بعد خواهد بود.

PotashCorp می گوید: “ما انتظار داریم وضعیت هیچ تفاوتی با یک قرارداد تاخیر یافته نداشته باشد، تأثیر نقل و انتقالات در نیمه اول سال ۲۰۱۶، راه اندازی پتانسیل برای بهبود تقاضا در سال آینده است.”

  1. پایان تقاضا

در اوج تقاضای به تعویق افتاده در قرارداد چینی، مدیران و تحلیلگران صنعت به بهبود در بازارهای کلیدی از جمله برزیل و ایالات متحده اشاره کرده اند، که بیشتر به تغییرات ارز بستگی دارد.

Uralkali می گوید: تقاضا در بازار برزیل و هند “به سمت بهبود است.” در حالی که تحلیلگران همچنین انتظار دارند کشاورزان ایالات متحده کاربردهای کود را افزایش دهند که در قیمت محصول نیز تاثیر زیادی دارد.

با توجه به تجزیه و تحلیل PotashCorp ، قیمت حبوبات و دانه های روغنی پس از یک افزایش قیمت در بخش اول سال دوباره کاهش یافته است، اما قیمت کود نسبت به قیمت محصولی که کشاورزان با انگیزه برای ایجاد محصول با مواد مغذی بیشتر ارائه داده اند، کاهش یافته است.

شرکت استدلال می کند: “ما معتقدیم که این افزایش تقاضای قوی، پشتیبانی برای کود و ارائه فرصتی برای بهبود قیمت کود است.”

  1. چشم انداز عرضه مخلوط

در حالی که قرارداد چین، طبقه ای برای بازار فراهم می کند، سوال در مورد عرضه باقی می ماند.

الیور هتفیلد از مشاوران می گوید: “هر گونه افزایش قیمت بستگی به نظم و انضباط بیشتر توسط تولید کنندگان دارد.”

این به نظر اتفاق می افتد. به عنوان مثال، Mosaic ، یک معدن غیر فعال با ظرفیت حدود ۲٫۶m تن تا پایان سال است، که به تازگی اعلام شد.

  PotashCorpمی گوید: نزدیک ۷M تن از ظرفیت تولید می تواند بین ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ بسته شود.

با این حال، در میان مدت بازار برای تولید جدید آماده است. معدن میراثی K + S در ساسکاچوان، در سال جاری راه اندازی می شود،که به ۲M ظرفیت تن در سال ۲۰۱۷ می رسد. EUROCHEM  در حال برنامه ریزی برای راه اندازی دو پروژه در روسیه، با ظرفیت هدفمند بیش از ۸M تن، با هدف تولید درسال ۲۰۱۷-۱۸می باشد.

  1. امکان به هم پیوستگی Belaruskali و Uralkali

یکی از عوامل برجسته در رقابت سخت تر بخش پتاس، تجزیه BPC اصلی در سال ۲۰۱۳ و تشکیل بین Uralkali و Belaruskali بوده است.

Uralkali ، بازوی تجاری را پس از متهم کردن Belaruskali به تجارت پشت سر با چین ترک کرد.

بنا به گزارش، در طول سال گذشته، سهامداران بزرگ Uralkali  در جهت احیای عملیات توزیع صادرات آنها، به Belaruskali نزدیک شدند.

اگر آن اتفاق به وقوع بپیوندد، می تواند قیمت پتاس را افزایش دهد. اما بن آیزاکسون، رئیس پژوهش کالا در Scotiabank، می گوید: صعود کمی برای Belaruskali وجود دارد، که الان روابطی را در بازارهای کلیدی پتاس به وجود آورده است.

او می گوید: تنها سود واقعی، “می تواند تاکتیک های روانی علیه خریداران مانند چین و هند باشد.”

-کپی رایت فایننشال تایمز محدود به ۲۰۱۶٫ همه حقوق محفوظ است. شما ممکن است با استفاده از ابزار مقاله ما به اشتراک بگذارید. لطفا مقالات را از FT.com قطع نکنید و توزیع مجدد از طریق ایمیل و یا ارسال به وب باشد.

 

توسط: Emiko Terazono

ترجمه: شادی جمیلی