بزرگ‌ترین معدن پتاس ایران در زنجان به ‌بهره‌برداری می‌رسد

بزرگ‌ترین معدن پتاس ایران در زنجان به ‌بهره‌برداری می‌رسد

بزرگ‌ترین معدن پتاس ایران در زنجان به ‌بهره‌برداری می‌رسد.

رییس سازمان صنایع و معادن استان‌زنجان از بهره‌برداری معدن نمک «ایلجاق» به‌عنوان دومین معدن بزرگ استان و بزرگ‌ترین معدن پتاس کشور در بهار سال‌جاری خبرداد.

به گزارش «ایرنا»، سیروس میانجی گفت: ذخیره قطعی کانسار این معدن دومیلیون تن و ذخیره احتمالی آن دومیلیون و ۵۰۰هزار تن برآورد شده است.

وی، بابیان اینکه تصمیم‌گیری درخصوص واگذاری و بهره‌برداری از معادن بزرگ کشور برعهده هیات دولت است، خاطرنشان کرد: پروانه بهره‌برداری از این معدن با موافقت هیات دولت به‌نام شرکت معدنی و صنعتی پرمنگنات و پتاس ایران صادر شده ‌است.

میانجی، میزان درآمدزایی این معدن را درحالت بهره‌برداری کامل سالانه ۴۳میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از معدن «ایلجاق» سالانه ۱۰۰هزار تن کلر پتاسیم استخراج و ۹۶۲هزار تن باطله‌برداری خواهد شد.

رییس سازمان صنایع ومعادن استان زنجان یادآورشد: پس ‌از ساخت کارخانجات فرآوری در محل معدن و زنجان، ماده معدنی کلر و سولفات پتاسیم با عیار ۵۰ تا ۶۰درصد و به‌میزان ۲۵هزار تن در سال روانه بازار مصرف خواهد شد.

وی، میزان سرمایه‌گذاری لازم برای خرید ماشین‌آلات و ساخت واحدهای فرآوری را ۳۹۵میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: باانجام این سرمایه‌گذاری، زمینه اشتغال مستقیم ۱۲۱نفر نیز فراهم می‌شود.

میانجی، روش استخراج مواد در این معدن را روباز پلکانی عنوان کرد و افزود: پس‌ از ساخت واحدهای فرآوری، به‌ترتیب در سال اول با ۸۰درصد ظرفیت، سال دوم با ۹۰درصد و در سال سوم به‌صورت کامل، توان تولید ۷۵درصد کائنیت و ۲۵درصد سیلونیت را خواهد داشت.

(روزنامه دنیای اقتصاد)